Posvícení

27. května 2012 v 15:50 | Hanka |  Vyprávění
To pořád - že včera nebylo a dnes taky ne..
A když pak konečně posvícení opravdu přišlo - ani jsem ho nezvěčnila Mlčící
Zdálo se mi to docela vtipný - využít místního posvícení, chvíli vás napínat a nakonec vysvětlit, že tentokrát ale nemyslím posvícení v přeneseném slova smyslu, z babiččina úsloví ("není každý den posvícení") - nýbrž to skutečné. Prostě posvícení. Když jsme u toho, víte vy vůbec, CO TO VLASTNĚ POSVÍCENÍ JE?

To je zlaté posvícení,to je zlatá neděle.
Máme maso a zas maso - k tomu kousek pečeně ?
Smějící se

No - to taky. Stoly plné jídla k němu historicky patří. Posvícením totiž venkované zároveň oslavovali ukončení polních prací. Už byl nový mák do buchet, zásoba čerstvé mouky, vajec, zralé švestky na povidla a vykrmené husy na pekáč - zkrátka ideální doba na pořádnou hostinu. Navíc se blížil advent a s ním dlouhý půst, takže si naši předkové pořádně užívali všeho, čeho měli málo po celý zbylý rok.

Posvícení se skutečně obvykle slaví na podzim.
Ale - jsou místa, kde se slaví i jindy.

To bylo tak: původně je to vzpomínková slavnost na posvěcení kostela - a to samozřejmě proběhlo na každém místě jindy. Takže se také v každé farnosti v jinou dobu slavilo. A lidé navštěvovali posvícení konaná v okolních obcích, aby navštívili přátele a příbuzné, dobře pojedli a odpočinuli si od práce. Pracovní morálka trpěla :-)
A proto roku 1786 císař Josef II. nařídil slavit posvícení jednotně třetí říjnovou neděli po svátku svatého Havla - odtud termín havelské posvícení.

Tentokrát se monarcha ovšem trochu přepočítal: poslušní poddaní sice přijali nařízení s nadšením - a "císařské hody", neboli havelské posvícení důkladně slavili..

OVŠEM - svá místní posvícení zachovali také! Takhle informace mne opravdu pobavila Smějící se

V nové době - v obcích, kde není známé datum posvěcení kostela, se drží dále tzv. císařského posvícení, jinak přešli k oslavám na den známého data. Proto tady poblíž, kde bydlím - bylo posvícení minulý víkend.

Poslední zajímavost - první posvícení prý slavil král Šalamoun u příležitosti zasvěcení nového chrámu. Šalamoun a posvícení - že by vás to taky nenapadlo?

No... a kdy se dostanu k běhu? chi chi chi ..
Vás nepřevezu - tím plkáním, co?

Hmm.. tak doufám, že příští týden dopadne líp, než tenhle. Byla jsem poslední dny trochu vykolejená..
Neřeknu proč - jen, že už je to dobrý. Zítra si zaběhám. Ráno.

A napíšu, jestli jsem viděla sojku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuza77 Zuza77 | 29. května 2012 v 20:36 | Reagovat

Hani, k narozeninám přeju hodně zdraví, krásné cestičky pod nohama a modré nebe nad hlavou. Ať se daří v práci i v životě jen tak :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama