15.října 2011 - sobota

15. října 2011 v 16:12 | Hanka |  Trénink
Tak - aby se to vyrovnalo, dnes jsem vstávala, je konečně zase "běžecký den" .. a ani došourat na toaletu se mi nechtělo Smějící se

Dané je to tím, že jsem se nedočkavě a proti svým zvykům probudila nad ránem, byly teprve čtyři (...říkala jsem vám, že dalším z darů matky přírody je neuvěřitelně dobré spaní, co mám celý život? že ať se děje co se děje - spím výborně?).... No ale dnes mne vzbudila ta poslední sklenice vody, co jsem vypila už moc těsně před spaním. Tak jsem si odskočila - a blaženě zalehla.. že se můžu ještě povalovat. Protože být ráno v polospánku - ale nemuset ještě vstávat, to miluju.
Bohužel - v náhlém impulsu jsem zrušila i buzení. Myslela jsem, že už ho netřeba.

Ale mýlila jsem se. Když jsem se trhnutím probudila, bylo půl deváté.. A já věděla, že je to špatně. Někde jsem to vysvětlení četla, proč je špatně - "přespat" se. Myslím, že to taky nějak souvisí s potvorou laktátem - protože výsledek je stejný, jako byste v noci místo odpočinku štípali dříví. Svaly jsou jako z olova - a nechce se vám nic.
Natož vyběhnout ;-)

Aspoň u mne to tak je. Za tu dobu, co to sleduju, už vím, že moje číslo je 7.. Tedy sedm hodin spánku - přesně akorát. Zvládnu fungovat na čtyřech i míň .. dokonce na nule, vyjímečně - ale sedm je ideální číslo. Tolik a přesně jen tolik. Víc je stejně špatně - jako míň než čtyři..

Suma sumárum, dnes to nezačalo nejlíp. Bylo tedy na mně, něco z toho stejně vykřesat. Že bych tím pádem nešla, nepřipadalo v úvahu, samozřejmě! CO bych sem asi napsala??

Takže jsem to trochu rozchodila.. Mám vyzkoušené, že to pomáhá - pak si dala svou sklenku vlahé vody s pár kapkami citronu - můj dobrý zvyk už pár let. Hezky startuje (metabolicky) den. Můj žaludek s tím souhlasí, má to tak radši, než rovnou hups něco rozkousaného. No - a pak léky na alergii. Alergie je prozatím (díky bohu za ty dary) - moje jediná zdravotní potíž. A mám ji už od 22 let. Ona je za tím, proč nemiluju kopce. Nohy by mne nesly - ale já to neudýchám.

A pak jsem už vyrazila. Aspoň že počasí je prima. Nelije, nefouká, sluníčko svítí - co bych si mohla víc přát. Vidím to dobře! Po cestě jsem si naplánovala ten slibovaný terén. Shodla jsem se sama se sebou, že dám tři okruhy "horem", odečtu čas - a zbytek tréninku dám na dráze. A pak jsem dorazila na místo - a koukám: na trávě leží jinovatka! A hlavě hned skřítek: no jo, ale co když "na tomhle" .. ti ty Shadowovy "stezčité ostruhy" nenarostou na běžeckých botách - ale kousnou tě do zadku, ha??

Myslela jsem tím, že na trávě, upravené ledovatkou se zaječí díra ještě líp maskuje a když špatně šlápnu - "pojedu" navíc jak namydlená :-))

Ale plynule jsem skřítkovi hned v zárodku zarazila tipec. Sice zkoušel něco o tom, že co pak.. ale marně. Protože jsem si odpověděla: A už! To skřítek hned zmlknul. Takhle přísně se sebou mluvím, jen když už žádná další diskuze nemá cenu :-D

Zrovna včas - už jsem vcházela do bran SKP Olympia. Nadýchla jsem se čistého chladného podzimního vzduchu - a vyrazila po asfaltce okolo budov. Za nimi pak už cesta navazovala na trávu.. A vida - ono to není tak hrozné, tady je "jen mokro" .. A vlastně - co mi brání případně doopravdy nebezpečné úseky jen tak projít, že jo? Tak jsem běžela tím terénem a myslela na trenéra Pavla.. ten by koukal, co myšlenek stačím zpracovávat při běhu nebezpečným terénem, chi chi.. Už jsem zase vymýšlela celé věty do článku na blog.. Jde to i v terénu Pavle, ani nemusím být v bezpečí na dráze! :-D

Ukázalo se, že tráva je opravdu jen mokrá a jinovatka je až dole na západní straně dráhy, kde zůstal stín. Co se ukázalo taky - nijak zvláštní problém s tím během v ní nebyl. Uvědomila jsem si: je to stejné, jako s problémy obecně! Vypadají mnohem hůř na dálku! Když si dáme tu práci, jdeme k nim blíž - a prozkoumáme je podrobněji - už to není tak hrozné...

Dala jsem celkem v pohodě ty tři okruhy nahoře - a seběhla dolů na dráhu, dát zbytek tréninku. Tedaaa - neviděli jste, jak nádherně se mi běželo! To fakt není špatné, dát něco těžšího. Potom ta dráha, pevná, rovná, bezpečná - je úplná lahůdka!!

Běžela jsem celkem 46 minut
Trasa: 6 km
A to je rychlost 7,83 km/hod .. tedy rychleji, než minule - když jsem to celé běžela po dráze. Muselo v tom být těch pár prvních kol, které jsem si tak blaženě užívala - z radosti, že jsem se zase "vypustila" na svou milovanou dráhu dole :-D

Jinak - běh trávou mi připoměl také to, že boty na zimu budu opravdu potřebovat jiné. Stejně jako Trixl, i moje asics jsou mokré hned, jak na ně dopadne kapka. Uvědomila jsem si jednu věc, že když jsem minule někam napsala, že musím udělat "rešerše" ... tedy průzkum, co by bylo k mání, brala jsem za samozřejmé, že je to jasné.. Ale to asi jen tak nebylo. Tak uvádím na pravou míru: myslela jsem průzkum stránek Pavla baboše Baběráda, na jeho babos-sports .. viz moje oblíbené odkazy v menu.

Neumím si představit, že bych si šla své sportovní vybavení kupovat jinam, když vím, že on má vše taky. Za to, co udělal pro mou "sportovní" kariéru - to je pro mne věc cti. Navíc: vím bezpečně, že co mi nabídne, za tím si plně stojí - že mi to udělá víc než dobrou službu. Svoje první boty nemám "od něj" jen proto - že už jsem je měla objednané jinde, když jsme se seznámili.
Jinak - pro začátečníky: zde je odkaz se základním návodem, jak vybírat.. když právě nenarazíte na obeznámenou obsluhu v obchodě .. a nebo když radši rovnou nejdete za odborníky, jako je právě Pavel ;-)

Tady je základní článek:
http://www.behej.com/clanek/3058-zacatecnici-jak-vybrat-bezecke-boty

A tady jeden zajímavý aktuálně:
http://www.behej.com/clanek/6921-v-jakych-botach-pri-obleve-a-mokru

Jinak pod každým článkem jsou vždy v přehledné tabulce další, kterým se příhodně říká "související"...

Tak .. to by mohlo pro dnešek stačit. Zkusím o víkendu zvládnout přidat článek o druhém svém běžeckém závodě - Nike Run Prague. Tedy o tom, díky kterému tohle vše začalo. Volné pondělí, co následuje, se výborně hodi pro napsání o posledním zatím absolvovaném závodě - o "slavných" Počernicích. O závodě, kam jsem jela být poslední a taky byla - ale načerpala jsem neskutečné bohatství zážitků - i poznatků. Možná i odchytila něco běžecké inspirace..

No - jen počkejte! Doufám, že "Počernice" vás nadchnou stejně jako mne..

V úterý mám plánovaný další závod. Když mi do toho nepřijde pracovní cesta.
Ale... to je most, který přejdeme, až k němu dojdeme..


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Trixl Trixl | 15. října 2011 v 18:17 | Reagovat

Přesně jsi mi kápla do noty :) ani to bahýnko po traktorech na silnici nebylo nic moc, naštěstí se to nedostalo dovnitř. Zrovna zemědělci hnojili :-! Na podzim to na silnici nemusí být úplně dobré na silniční boty. Klouže to jak blázen.
Trixl

2 Hanka Hanka | 15. října 2011 v 19:47 | Reagovat

[1]: No jo, Trixl, tohle bude oříšek. Už jsem se začala pídit.  Četla jsem tu diskuzi na běhej.com .. a byly tam zajímavé názory. I typu "rychle dovnitř - rychle ven" .. jen měním ponožky. Například tam chválili merino, že hřeje i mokré..
Napsala jsem Pavlovi, co on na to.. a až budu mít vše na stole - tak se pak nějak rozhodnu.. V každém případě běhat na silnici mezi traktory v bahně, nebo tiráky, co vytváří "vcuc" a můžou tě stáhnout k sobě pod kola .. to určitě není to pravý ořechový..
Ještě že mám SKP Olympia.. :-)  
Úplně v klidu si můžu kroužit v udupané cestičce - a v pohodě si jen držet kondičku.. aniž bych musela přímo do válečného stavu - tedy na podzimní a zimní silnice :-?

3 Trixl Trixl | 15. října 2011 v 20:09 | Reagovat

Mám zatím jen asi letní běhací ponožky, jsou nízké a tenké. Drží na noze skvěle i mokré jak jsem zjistila, asi nebudu pořizovat jiný ani na běžné nošení :) a mám taky vlněné tenké ponožky ty si na zimu na ně natáhnu. Vlna hřeje i vlhká a dýchá, mám vyzkoušeno na malé, měla vlněné kalhotky na plínky a byl to nejlepší ze všech materiálů. V zimě se mi budou hodit i vlněné návleky na holeně pod kalhoty, když je mi zima od nohou tak mě dokáží bolet holeně jen z toho.

4 Shadow Shadow | Web | 16. října 2011 v 0:02 | Reagovat

K tem mokrym botam - ja bych se nebal behat v Asicsech ani v zime. Aby nezebaly nohy ani za sucha, vetsinou jsem si bral dvoje ponozky, ale proti vode to samozrejme nestaci. Na druhou stranu voduvzdorne boty jsou obecne pomerne tezke a tvrde. Me se navic delali v nich mnohem casteji puchyre nez v normalnich botach. A staci jeden nebo dva splouchy aby do tech bot zateklo, a uz se toho clovek nezbavi - zatimco z lehkych "letnich" bot se to behem 20-30 kroku vyzdima. Take mam naucene, ze i kdyz v zime, kdy je hodne pod nulou, hamptnu do kaluze az po kotniky, studi to jen chvilenku. Do 30 vterin si tu vodu v botach clovek zahreje, a je zase dobre. To jen naokraj ... jestli to stoji za uvazeni.

5 Hanka Hanka | 16. října 2011 v 14:08 | Reagovat

[3]: Trixl, my toho máme dost společného. Ty holeně tedy stopro ;-) Mám ve "svých alergiích" taky lehkou alergii na chlad.. (a ty v tom případě nejspíš taky) - taková zvýšená "místní" nesnášenlivost na chladno k ní totiž patří. O nic nejde, každý máme nějaké nastavení - prostě je z toho třeba se odpíchnout.
Ale jsi další s těmi pozitivními zkušenostmi s vlnou - a tím je to už zralé na to - vyzkoušet merino taky :-)

6 Hanka Hanka | 16. října 2011 v 14:37 | Reagovat

[Shadow] No to rozhodně stojí -  a nejen za uvážení! Každé slovo někoho zkušenějšího přímo hltám. Už mnoho let mám názor: proč sama (znovu) procházet slepé uličky - když se mohu poučit i zkušeností jiných?
Jistě, mnoho věcí je individuálních - ale to si důvěřuju - že ty od sebe rozeznám 8-)

Navíc - s tím názorem nejsi osamělý. Četla jsem v diskuzích další podobné. Takže - zkusím tuhle cestu. Logika věci mi určitě přijde dostatečná: pamatuju na svoje nohy, jak dřív vypadaly z těžkých pevných "pohorek". Ona sice nejde voda dovnitř, ale vlhko nejde ani ven, máš pravdu: noha se koupe ve vlastním potu - a dře o nepoddajné stěny boty!
Takže tahle "odlehčená" varianta se mi na první pohled líbí víc. A zbytek - no to si řekne praxe..

Hlavně: to moje běhání, kdy překlusnu asi kilometr od domu na dráhu, chvíli tam "zakroužím" a pak zas seběhnu zpět domů do tepla.. No - na to se asi nemusím vypravovat jak na severní točnu, že.. :-D

V každém případě děkuju, že ses zastavil a přidal názor. Mám teď poněkud hektické dny - ale jen najdu klidnější moment, ráda ti návštěvu oplatím.

Těším se, jak si počtu. Jak jsem koukala, tvůj blog bude ve čtvrt roce v závěru svého sedmého roku, ty joo.. ???

7 Kopretina Kopretina | Web | 24. října 2011 v 16:33 | Reagovat

Ahoj Hani,
tak tady přemýšlím taky o těch botách, abych pravdu řekla, tak jsem loni v zimě běhala ve svých jediných co mám, černých adidaskách, jsou síťovaný,a brala jsem si dvoje ponožky, nahoru vlněný podkolenky  a tý investice nelituju, fakt hřejou i když jsou vlhký. Vlastně jsem v nich vyběhla i tuhle minulý týden jak byly ty mrazíky, jen jsem je měla srolovaný. Mám pocit, že víc než v zimě mi vadilo, když jsem vyběhla v létě, když byla velká rosa a hned jsem plavala( a pak chvíli trvalo, než se noha zahřála).

8 Hanka Hanka | 29. října 2011 v 15:03 | Reagovat

[Kopretina] Dík za podnět. Je to jen další argument fakt investovat do kvalitních ponožek - vlastně mi říkají totéž všichni okolo - i moje autorita nejvyšší, trenér Pavel Baběrád.
Takže jsem objednala něco z Merina. Asi už to mám na poště - kdybych jen nebyla tak rozlítaná a došla si pro to :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama