13.října 2011 - čtvrtek

13. října 2011 v 16:26 | Hanka |  Trénink
Tak tohle je první "denní" záznam. Nic zpětně, žádná historie - DNES.
A shodou okolností také první den aktuálně upraveného plánu.. Jako bych si to objednala na míru - jak přesně se sem hodí vysvětlení, proč jsem provedla úpravu. A nejen tréninkového plánu..

Pro ty, kteří nečetli minulý článek - zjistila jsem, že desetitýdenní plán, který nyní "jedu" .. a kterému pro sebe říkám "kombi" - což znamená plán, který má zároveň rozvinout mou rychlost (..Úžasný..) hmmm... jakož i vytrvalost - má dvě varianty. První - pro pokročilejší běžce, kteří mají za sebou alespoň půl rok běhání - a minimální dávky 40 km týdně.. A pak pro ty druhé, co jsou tak nějak.. víc na začátku. Včetně autorky blogu :-)

No - a protože jeden z hlavních návyků běžce (podle mého sportovního vzoru - Pavla Baběráda) - je "změň plán, když je třeba" - udělala jsem to. Můj plán nyní vypadá takhle:


A ať je to celé - tak ještě malý popis:


pro pořádek uvádím, že přetiskuji ze stránky www.sportsite.cz - kde má Pavel skutečně spoustu super praktických článků o běhu - je to celá kuchařka.. Stačí vzít a jít stránku za stránkou, dát tomu nějaký čas trpělivé práce - a ... :-))

Fakt tedy je, že tenhle plán vůbec není tak pestrý, jako ten, co jsem měla původně nakopírovaný u sebe v pc, v xls.souboru, kde mám den za dnem svoje běhání doposud. Z pohledu zvenku je to spíš "krok zpět".

Jenže - stejně ho udělám. V posledních dnech mi totiž vše napovídá, že je to správný směr. Byla bych hloupá, dělat, že neslyším. Jde o diskuzi, co jsme tu měli. O tom, co mi, když si tak znovu vybavuju, řekl trenér Pavel jako jednu z úplně prvních věcí: horší je přetrénovat, než nedotrénovat!
Přesně to bylo takhle: .."není třeba nikam spěchat.. čím postupnější příprava bude, tím bude výsledek stabilnější. Na tom se pak dá stavět dál" ..

Co je na tom neuvěřitelné:
Když jsem dnes ráno běhala a při tom už v duchu psala tenhle článek - použila jsem naprosto stejný příměr!

Že plán "Kombi 2" je sice takový jednotvárnější oproti "Kombi 1" .. ale vidím v něm dobrý smysl. Že ty přesně dané dávky, pravidelné, trpělivé - mi postaví základy, na kterých mohu stavět. Ty základy, které evidentně to cítím - ještě nemám. Ty v klidu a důsledně naběhané kilometry.. A pak jdu do naší mailové korespondence s Pavlem - a hledám, kdy mi to vlastně řekl o tom přetrénování (hned první týden :-) .. A - narazím na větu, která je ale úplně přesně o tom, na co jsem dnes myslela.. S pocitem - že jsem to právě vymyslela!! Smějící se

No, Pavle, jak se zdá - pokud někdy padala tvoje slova na úrodnou půdu, pak to určitě byla ta, co jsi kdy napsal jedné takové věkem pokročilé, ale se "závodním" sportováním začínající.. Hance ;-)

Neodpustím si ještě citovat jednu tvou větu, to pro ty, kteří třeba přemýšlejí o tom, koho zvolit za trenéra. Psal jsi mi u toho taky větu, která reagovala na moji poznámku, že jsi pro mne autorita a budu dělat, co říkáš. Velmi pokorně, oproti svým obvyklým zvyklostem hledat svoje cesty. Byl v ní tvůj velmi sympatický přístup k věci:
"O autoritě bych v tomto případě ani nemluvil - trénink je o dohodě a částečně i o diskuzi. Buď svěřenec chce a nebo nechce."

Příběhy z posledních týdnů se najednou propojily - a běží mi před očima jako střihový film: Fleur píše o bolavém koleni, protože běžela a běžela a nezastavila včas ..... Sašin Jirka se směje a říká: tak to je pěkný, teda - maminka jde příští týden na další závod - a já jdu zítra k ortopedovi (je to moc hodnej kluk - on mi chtěl takhle poskládanou větou dopřát ještě víc si užít toho okamžiku být "za frajerku") ..... Tom má už týdny nateklou nohu, možná je to zánět šlach. Možná měl moc utažené boty, možná moc tréninku ..... Mirabilis má bolavé rameno - no.. taky trochu přehnala sportování ..... Pavel mi píše, že po přestávce v běhu si dá 30 min a bude to stačit.. Pavel, s těmi jeho naběhanými kilometry! Začíná na 30, pak dává 40 minut!

Vidíte? On co říká, taky sám dělá!

A na konci toho filmu dává Pavlova věta o tom, na čem stavět - absolutní a jasný smysl.

Vždyť chci běhat ještě dlouho! Přece si plánuju, jak budu o svých počátcích vyprávět na startu svého nevím kolikátého závodu ještě v devadesáti! No - tak to se tam ale musím proběhat.. Protože nejen ti co jsem jmenovala, byli v tom filmu.. Jsem tam taky - po závodu v Počernicích, jakkoli jsem z něho vytěžila moc - mne zase tak nějak "táhne" v levé noze. Stejně jako tehdy na začátku.. a stěhuje se to. Z hamstringu do třísla a tak vůbec - jak ho to napadne. Nic fatálního - ale taky to není úplně oukej. A copak mi to psal Pavel už 26.června, druhý týden, co jsme se znali?

"Pozor na takové drobné svalové protesty! Jak říká jeden můj dobrý známý - a výborný doktor: vše dělat do bolesti!"

A copak to píše jiný běžec na stránkách behej.com? Odkázal mne tam google, když jsem si ověřovala, zda píšu slovo "hamstring" správně. Tak on tam píše tohle. Dám to sem, jelikož je to k věci a je dobré to číst.. Navíc je to mé zkušenosti dost neskutečně podobné! No - počtěte si:

"Už jsou to 3 měsíce, kdy jsem si při závodě natáhl (nebo natrhl?) pravý hamstring. Od té doby se to vůbec nezlepšilo, spíš naopak. Je pravda, že jsem běhal dál, až na 14-ti denní pauzu zapříčiněnou nemocí, po které se ale zlepšení nedostavilo. Bolest je zvláštní. V klidu, při chůzi ani při pohmatu žádnou bolest necítím, jen při běhu (zejména pomalejším!?) někdy až u zadku, jindy bolí vnější šlacha pod kolenem nebo přímo hamstring. To dřív nebývalo. Prvně mě to bolívalo jen na jednom místě, ale teď to bolívá střídavě po celém stehně.
Byl jsem tedy u doktora a říkal, že mám extrémně zkrácené svaly (hamstringy i lýtka) a to je mi jen 21. Tak jsem začal poctivě každý den strečovat i když ten den neběhám. Cítím, že se mně svaly a šlachy postupně prodlužují, ale bolest hamstringu to absolutně neřeší. Chodím i na rehabilitace, kde mně to akorát jaksi prohnětají, což je podle mě na nic. Dvakrát mně to i zatejpovali, což krátkodobě celkem pomohlo, ale po odlepení se stav nezlepšil.
Táhne se to už vážně dlouho a mně dochází trpělivost. Moc rád bych se té bolesti konečně zbavil."

No.. Moje zkušenost je jiná snad jen v tom, že mne to při chůzi naopak trochu "táhne" .. a při běhu se to naopak spíš zlepšuje :-)) V každém případě - mám dost důvodů hezky v klidu a pokorně si "jet" svoje Kombi 2 .. Však on na "jedničku" přijde správný čas!!

A.. co dodat na konec? ..... hmmm....... Dnes - jsem plán nedodržela :-))
Ne úmyslně - spletla jsem to! Myslela jsem, že mám běžet 50 minut.. ale to je až v neděli. Dnes jsem měla běžet 40 - 45 min. Bylo to 50.. a bohužel, zpět to už nevezmu ;-) .... Jinak ale - běželo se mi skvěle - oproti včerejšku, kdy lilo - dnes svítilo slunko. Někdo nahoře mne má rád.

Trasa: 6 km
Rychlost: 7,2 km/hod

(jasně, že umím rychlej .. viz minulý článek.. to jen - že mám odvahu běžet pomalu! :-))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shadow Shadow | Web | 14. října 2011 v 6:14 | Reagovat

Jestli se ta bolest "stehuje" tak je to dobre znameni. Proste je to tim, ze si nohy pomalu zvykaji na vetsi zatez. nekde se neco trosku "namuze", a clovek to instinktivne kompenzuje jinym doslapem ... ulevi tomu namozeni, ale jen za cenu namozeni neceho jineho. V kazdem pripade by to nemelo byt nic vazneho. Mam naprosto spolehlivou zkusenost, ze kdyz se rozbiham po nekolika letech nebo i jen mesicni pauze tak se mi ozvou na den ci dva vsechna stara zraneni ... jako kdyz telo protestuje. nejlepsi recept (dle meho) je se nutit do co nejpomalejsiho a nejpohodlnejsiho behu. ono to prejde. Kdyz se bude bolest drzet v jednom miste ctyri pet behacich dni, tak uz je to duvod k zamysleni. Hodne pomuze si to pravidelne "promnout a prohmatat" az do bolesti. Casto to byva nejake vlakno ktere se namuze, ale je skriple a laktat nebo nejaky drobny zanet se z nej nemuze odplavit ... to muze sedet v tom svalu klidne i nekolik mesicu, a tipl bych si ze je to problem toho cloveka z behej.com. Drive jsem mival podobne problemy se zady. Strasne pomohla tzv "deep tissue massage", kdy mi 150ti kilovy chlap loktem vsi silou dloubal do zad ze jsem rval bolesti. Ale po dvou dnech to bylo pryc, i kdyz pred tim jsem tim trpel dva mesice anic nepomahalo. Na lehcich mistech si to clovek muze rozmasirovat sam. Ze je to dobre "rozmasirovane" se pozna ze se to dane misto opravdu prohreje, coz je citit na dotek ... a samozrejme to boli pri masirovani - vetsinou lze po chvili (rozehrati vrchnich svalovych vrstev) nahmatat i to dane vlakno nebo slachu ktera boli. ... omlouvam se, nejak jsem se rozepsal. Budu drzet palce. Shadow.

2 Hanka Hanka | 14. října 2011 v 10:43 | Reagovat

[1]: Shadow.. Vůbec se neomlouvej! Naopak - jsem poctěna. A to přímo natřikrát :-) Že jsi zavítal, se svými zkušenostmi.. že jsi se rozhodl komentovat - a bonus plus: že ještě tak důkladně!
A hlavně, pro mne začátečníka, velmi užitečně. Díky za tvůj čas!

Tak trochu jsem si říkala totéž - že když se to "stěhuje" .. není to tak špatně, jako když se "to" drží úporně na jednom místě. Ale - moje zkušenosti jsou skromné - a na domněnkách jsem radši nic nestavěla. Tak díky za potvrzení. S tím vláknem, kde se zaseklo trochu laktátu - to mi přijde velmi logické. A hlavně je prima vědět něco víc o příčinách - tím mám pocit, jako bych měla nad drobnou bolestí "vědomostní" převahu.

V každém případě mi přišlo, že jsem na tom o trochu líp, než kolega z behej.com .. a to proto, že mně se to při tréninku obvykle zlepší. Zvlášť při tom, kdy je na pořadu dne volný běh.. Přesně to potvrzuje tvoje slova, jo! Všimla jsem si toho - a dala si zvlášť záležet na co nejdelším a nejvolnějším kroku - a výsledky byly prima. Jak by ne - když zrovna nic nebolí 8-)

Jinak jsem jen tak nakoukla na tvůj blog - a to si musím udělat čas a pročíst ho důkladněji. Vypadá nabitý zážitky, zkušenostmi - a navíc se dobře čteš. Tak ještě jednou díky za návštěvu.

Jsi vítán i nadále ;-)
Hanka

3 Hanka Hanka | 14. října 2011 v 12:13 | Reagovat

[1]: Shadow.. mimochodem .. to je dobrá shoda, že máš blog ve stejné kombinaci barev - zelená, bílá 8-)

4 Shadow Shadow | Web | 15. října 2011 v 5:19 | Reagovat

No jo ... zelena uklidnuje ;). Moje maminka zacala behat kdyz ji bylo 55 let. Zadny strukturovany trenink, jen tak 2-3 tydne na 40-60 minut. Dokonce bezela dvakrat nejaky megabeh "pro zeny v Praze" 5km (prvni rok za 32, pak za 33 minut). A jednou se mi podarilo ji presvedcit na 8km kdyz jsem jeste zil v Michiganu. Takze mas moje sympatie :)
Samozrejme by me potesilo kdyby se Ti podarilo v mem blogu najit neco pro sebe, i kdyby to bylo jen pro  pobaveni. Hlavne v roce 2005-6 jsem na tom byl dost podobne. Kdokoliv se "rozbiha" tak zaziva to same - euforie, deprese, povzbuzeni, odrazeni, bolest, endorfiny, zraneni, deziluze, kamaradstvi i vyhoreni. Vsichni si tim projdou a urcite to neni jednoduche. Nekdy se ty cykly zraneni-deprese-nemam cas-blby pocasi- atd ... zdaji nekonecne, ale vsechno se da prekonat. Treba kdyz budes vedet co te ceka, tak budes o krok napred a nebudes se v tom utapet jako my (kdo jsme to tehdy rozbihali spolecne). Kdyz budu moci, rad pomohu, ale samozrejme Pavel Baberad je absolutni autorita a vi o behani MNOHEM vic. Kazdopadne budu drzet palce, a obcas juknu jak se dari :)
Shadow

5 Hanka Hanka | 19. října 2011 v 14:48 | Reagovat

[Shadow]  Dík, tvoje komentáře jsou vždycky pro něco dobré. Jakože i tenhle.
Prima - s tvou mamkou. Já začala běhat 14 dní po svých 54 narozkách.. To by byl první styčný ..
Ale ne poslední. Nevím, jak to děláš, ale nejspíš je to tím, že vývojová křivka je fakt nějak daná a platí pro všechny.. nikdo se prostě nevyhne tomu danému, přirozenému vývoji.. Proto je poslední odstavec docela trefa do černého.
Zrovna se mi ten krok napřed dost hodí. Už jsem uvažovala v minulém blogu.. že můj věk je čas pro sestup - jak moc pravděpodobný lze čekat vzestup.. A zda "závodění" .. jednou dvakrát dobré - pro trénink psychické odolnosti. Že jasně, nejedu tam zvítězit, ba ani se umístit.. Jen si hraju a bavím se..
Ale fakt jo? Dělat tohle dokola pořád pár měsíců a let? Bude mne to bavit, být vždy ten, kdo žádný skutečný výkon nepředvede?
Možná je to o tom, že takový ultralehký běh, o kterém právě čtu v jedné knize.. by byl spíš cesta pro mne? Protože mi přinese to, co opravdu zužitkovat mohu?
No .. mám v hlavě plno otázek..
Na tvůj blog určitě co nejdřív zajdu .. pokud tam mohu najít nějaké odpovědi - to jistě bude stát za to ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama